iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

wolność

Dziś rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wywiesiłam flagę, z zadumą i refleksją zatrzymam się o 17.00, aby uczcić ten patriotyczny czyn. Kto chce może pójść do Muzeum Powstania albo na Plac Piłsudskiego śpiewać powstańcze piosenki.

Można zapalić znicze w miejscach pamięci. Można obejrzeć film w TV, można pójść do kina, teatru, na spacer. Albo na Koncert Madonny.

Wolność to jest prawo do samodzielnego wyboru jednostki.Wolność to brak przymusu.Wolność to sytuacja człowieka, który kieruje się w swych działaniach własną wolą. 

Wolność jest źródłem godności człowieka, jest podstawowym czynnikem istnienia.Wg egzystencjalistów tylko jako jako istota wolna w sposób absolutny człowiek sam tworzy swoje wartości i normy, wskutek czego spoczywa na nim przytłaczający ciężar odpowiedzialności.

O wolność walczono 68 lat temu- wolność narodu do samostanowienia, do wyznawania swojej religii, kultywowania zwyczajów i kultury, i o wolność jednostki do wyrażania własnej opinii, do zabawy.

Dlatego mierzi mnie postawa tzw. prawdziwych polaków [celowo z małej litery!], którzy protestują przeciwko koncertowi Madonny tłumacząc się, że to nie przystoi w takim dniu dobrze się bawić! Prawdziwi polacy, zapewne nie oglądali uważnie zdjęć Eugeniusza Lokajskiego, które przedstawiają nie tylko gruzy, ruiny i groby ale i roześmiane twarze młodych dziewcząt i chłopców z biało-czerwonymi opaskami na ramionach. W chwilach wytchnienia pili wódkę, grali w karty, słuchali muzyki i uprawiali seks.........Bóg, Honor i Ojczyzna to wzniosłe słowa na sztandarach, ale w tle zawsze jest Człowiek i jego mniej górnolotne potrzeby, o których niektórzy zwyczajnie zapominają oczadzeni smoleńską mgłą.

W Historii naszego narodu każdy dzień roku jest rocznicą jakieś klęski, tragicznej śmierci, niepowetowanej straty. Nie starczyłoby ani łez ani zniczy, żeby uczcić wszystkie. 

Cieszmy się wolnością. ONI by tego chcieli.    

http://www.youtube.com/watch?v=w6x4W2WekrA&feature=related

Komentarze (0)
radość o poranku nietykalni